Parzenie kawy metodą przelewową – drip.

0
4250
Rate this post

Moja ulubiona koleżanka zarzuciła mi ostatnio, że mam skrzywienie na punkcie kawy z kawiarki a ona ma swojego dripa i nie zamieniła by go za nic na świecie. Niestety czy stety ma racje! Oczywiście porównywałyśmy smaki i aromaty naszych kaw, ale choćby ze względu na moje nieco stronnicze podejście (póki co,bo się łamię) postanowiłam podejść do tematu od strony praktycznej. Ale od początku 🙂

Każda z metod parzenia kawy potrafi wydobyć z niej trochę inne walory smakowe, dlatego też ta sama kawa parzona w ekspresie ciśnieniowym czy innymi alternatywnymi metodami smakuje zupełnie inaczej. Warto jednak odpowiednio dobrać kawę do ulubionego sposobu parzenia, by mogła ona w pełni uwolnić całe swoje bogactwo smakowe i aromatyczne. Parzenie kawy metodą przelewową np. przy użyciu dripa preferuje średnio i jasno palone ziarna, bardziej subtelne i delikatne smakowo. Kawy z przewagą arabiki o owocowych, kwiatowych czy orzechowych nutach podczas stosunkowo długiego procesu parzenia przelewowego powoli uwalniają wszystkie cenne olejki aromatyczne.

Parzenie kawy metodą przelewowego jest oczywiście dość proste, powinno się jednak trzymać kilku zasad, by kawa była pyszna i zdrowa. Przed samym parzeniem filtr powinno się przelać gorącą wodą, by napar nie miał papierowego posmaku. Dodatkowo podgrzejemy naczynia co również ma wpływ na utrzymanie odpowiedniej temperatury parzenia. Po wylaniu wody z ogrzanego kubka czy dzbanka wsypujemy mieloną kawę na środek filtra. Ważna jest oczywiście grubość mielenia kawy, która powinna być średnio gruba czyli drobinki mielonej kawy powinny mieć od 1 mm do 1,5 mm (często ich wielkość porównywana jest do gruboziarnistego piasku). Według standardów powinno się użyć 6 gram mielonej kawy na każde 100 ml wody. Powinna być ona dobrej jakości, świeżo zagotowana i o temperaturze 93 – 950C. Z praktycznego punktu widzenia, należy odczekać około pół minuty od jej zagotowania. Cały proces parzenia kawy nie powinien być dłuższy niż 3,5 – 4 minuty i najlepiej jeśli odbywa się w kilku etapach. Na początku kawę wsypaną na filtr zalewamy około 50 ml wody i odczekujemy 30 sekund, w tym czasie świeża kawa buzuje uwalniając dwutlenek węgla i wstępnie się zaparza. Pozostałą ilość wody wlewamy kulistymi ruchami, tak, by cała kawa równomiernie się zaparzyła.

Drip jest bardzo praktycznym i prostym urządzeniem w kształcie filiżanki, które umożliwia parzenie kawy metodą przelewową bezpośrednio do ulubionego kubka. Oczywiście drip o większych rozmiarach pozwala zaparzyć kawę do dzbanka i cieszyć się jej delikatnym smakiem w większym gronie rodziny lub przyjaciół.

Drip może być wykonany z różnych materiałów. Drip ceramiczny łatwo się nagrzewa i utrzymuj ciepło podczas całego procesu parzenia. Bardzo efektownie wygląda drip szklany, ale oczywiście dostępne są również bardzo praktyczne dripy z tworzywa sztucznego. Warto może jeszcze zwrócić uwagę, że drpy mogą posiadać po wewnętrznej stronie wytłoczenia, zazwyczaj w kierunku wypływu aromatycznego naparu, co przyczynia się do lepszego parzenia kawy.

Ostatecznie muszę się zgodzić z przyjaciółką, że parzenie kawy metodą przelewową jest bardzo proste, i że to również pyszna kawa. I dziś pijemy „jej” kawę.