Zapach kawy

0
19443
Rate this post

To niesamowite jak przyroda szybko budzi się z zimowego letargu. Intensywnie wybucha zielenią jakby nie mogła nacieszyć się nowym życiem. Co rok mam wrażenie, że każda sekunda wiosny jest całkowicie wykorzystana na niezwykły i przeogromny rozwój. A do tego wszystko pachnie. Tak inaczej, bo po długiej przerwie. Latem zapachy się przenikają, jest ich dużo. Teraz zapach krokusów, tulipanów, forsycji, świeżej trawy czy skropionej deszczem ziemi można rozróżnić bezbłędnie.  Dlatego też, teraz o poranku kawa pachnie najpiękniej i najintensywniej:-). Można w niej próbować znaleźć to czym przyroda pachnie wiosną.

Węch jest najbardziej wrażliwym zmysłem, który reaguje na tysiące różnych cząsteczek. Delektujemy się aromatem kawy jeszcze przed jej spróbowaniem. Jednak nos połączony jest z podniebieniem i komórki węchowe bardzo intensywnie pobudzane są podczas picia i jedzenia. Dlatego też delikatne nuty kawy rozróżnimy zwłaszcza wtedy, kiedy rozkoszujemy się naparem kawy.

Znacie takie proste doświadczenie, kiedy to przy zatkanym nosie i oczywiście z zamkniętymi oczami, nie jesteśmy w stanie rozróżnić co jemy? Przy dobrze przeprowadzonym doświadczeniu nie rozróżnimy jabłka od cebuli. Kubki smakowe pozwalają bezbłędnie rozróżnić smak słodki, gorzki, słony czy kwaśny. Wszystkie inne niuanse smakowe to przede wszystkim nos! Podobno węch odpowiada w 80-90% za odczuwanie smaku. Tak więc cieszmy się naszymi małymi czy dużymi nosami i aromatem kawy!

Międzynarodowa Organizacja Kawy (International Coffee Organisation – ICO) opublikowała długą listę zapachów, które koneserzy potrafią wyodrębnić w kawie. Kiperzy kawowi oczywiście mają ogromne doświadczenie, ja wspomnę tylko o kilku aromatach, które moim zdaniem są najbardziej charakterystyczne.

Czekoladowy
Zapach kawy przypomina aromat i smak kakao i czekolady. To aromat, który jest czasami określany jako słodki.

Zboże / Słodowy
Aromaty charakterystyczne dla zbóż, słodu. To zapach nieprzetworzonego ziarna, ekstraktu słodowego i aromat świeżego pieczonego chleba.

Drzewny
Zapach kojarzony z suchym drewnem, dębową beczką, martwym drzewem lub kartonem.

Karmelowy
Wyróżnik skojarzony z zapachem wytwarzanym podczas karmelizowania cukru, bez jego przypalenia.

Korzenny
Zapach typowy dla woni słodkich przypraw takich jak goździki, cynamon i ziele angielskie.

Kwiatowy
Wyróżnik skojarzony z zapachem kwiatów. Dotyczy delikatnej woni różnych kwiatów, takich jak wiciokrzew, jaśmin, mniszek lekarski i pokrzywa, rzadko posiada dużą intensywność.

Orzechowy
Zapach przypominający świeże orzechy.

Owocowy/cytrusowy
Ten aromat przypomina owoce, naturalny aromat jagód. W niektórych kawach to odczucie intensywnej kwaskowatości kojarzone jest z cytrusami.

Popiołowy
Wyróżnik skojarzony z zapachem popielniczki. Nie jest uważany za cechę negatywną. Jest on powszechnie stosowany przez testerów do podkreślenia stopnia uprażenia ziarna.

Spalony/Dymny
Zapach skojarzony jest z dymem wytwarzanym w trakcie spalania drewna i spalonym jedzeniem.

Trawiasty/Liściasty/Ziołowy
Zapach związany ze świeżo skoszonym trawnikiem, ziołami, oraz niedojrzałymi owocami.

Winny
Wyróżnik określa kombinację wrażeń smakowych, zapachowych oraz odczucia w ustach, doznawanych podczas picia wina. Jest on ogólnie rozpoznawany, gdy występuje silna kwaskowata lub owocowa nuta.

Ziemisty
Charakterystyczny zapach świeżej ziemi, mokrej gleby lub humusu. Czasem związany jest z pleśnią i zapachem surowych ziemniaków i uważany za niekorzystną cechę kawy.

Zwierzęcy
Wyróżnik skojarzony z zapachem zwierzęcym. Nie jest to aromat piżma, ale specyficzny zapach mokrego futra, skóry. Nie jest zwykle uważany za ujemną cechę, lecz ogólniej stosuje się do opisu zapachów wyrazistych.

To oczywiście tylko teoria. Praktyka zwykle jest przyjemniejsza. Mam nadzieję, że będziecie się cieszyć przyjemnymi doznaniami i różnorodnymi wrażeniami węchowymi podczas picia kawy. Nawet, jeśli nie potrafimy bezbłędnie rozróżnić co w naszej kawie pachnie ważne, że pięknie pachnie.

Nosa nie oszukasz – zapach wiosny jest w filiżance kawy:-)