Nikt pewnie nie ma wątpliwości, że nic tak przyjemnie nie pachnie jak świeżo zmielona kawa a smak takiej aromatycznej kawy jest również nieporównywalny

Taka kawa to oczywiście konieczność posiadania młynka do jej mielenia. Zaczniemy więc od najprostszego – kiedy sprawdza się ręczny młynek do kawy.

To, że tradycyjne rzeczy są piękne same w sobie to fakt, ale z ich praktycznością różnie bywa. W przypadku ręcznego młynka to stwierdzenie może nie być prawdziwe. Dobry ręczny młynek może nieporównywalnie lepiej mielić kawę od elektrycznego.

Po pierwsze, młynek powinien rozcierać ziarna kawy by wydobyć cały jej unikalny aromat a nie przecinać je nożami. Dlatego też żarnowe młynki (ręczne czy elektryczne) będą mieliły kawę zdecydowanie lepiej niż te z metalowymi ostrzami. Żarna mogą być stożkowe lub płaskie. Nie ma to większego znaczenia, te stożkowe są zazwyczaj montowane w mniejszych młynkach a płaskie w mielących duże ilości kawy.

Ważne jest również to by drobinki zmielonej kawy były tej samej grubości, bo tylko wtedy kawa zaparzy się idealnie. Powstający w młynkach udarowych (nożowych) pył kawowy, powoduje, że napar jest gorzki a do tego zatykają się pory filtrów w urządzeniach do parzenia kawy.

Po trzecie w młynkach bardzo ważna jest możliwość regulacji stopnia zmielenia kawy. I tu warto podkreślić, że ręczny młynek do kawy sprawdzi się tylko w przypadku alternatywnych metod parzenia takich jak: kawiarka, ekspres przelewowy, dripper, chemex czy french press. Wymagają one ziaren średnio lub grubo zmielonych. Ręczny młynek do kawy zazwyczaj ma regulację skokową co jest wystarczające w tych przypadkach. Jeśli uwielbiamy espresso z ekspresu ciśnieniowego to tylko elektryczny młynek poradzi sobie z drobno mieloną kawą.

Kolejna istotna cecha młynków to to by były wolnoobrotowe. Chodzi o to, by młynek nie przepalał ziaren poprzez wytwarzanie wysokiej temperatury podczas szybkich obrotów. To oczywiście dotyczy młynków elektrycznych, bo w tym przypadku młynek ręczny jest bezkonkurencyjny.

Warto również wziąć pod uwagę, że młynki ręczne sprawdzą się świetnie w przypadku przygotowania jednorazowo niewielkiej ilości kaw. Jeśli więc uwielbiamy cały rytuał parzenia kawy to taki młynek sprawdzi się jeśli chcemy napić się pysznej kawy we dwoje czy w gronie najbliższych przyjaciół.

Ręczne młynki do kawy wykonane są z różnych materiałów i mają najróżniejsze kształty. Można zaopatrzyć się w stylowy młynek drewniany ze specjalną wysuwaną szufladką na mieloną kawę Bardzo ciekawe są również młynki do kawy w wersji mini, które można wszędzie ze sobą zabrać i rozkoszować się prawdziwą kawą choćby podczas wakacji. Stosunkowo niewielka cena tych młynków również jest ich dużym atutem.

Chyba jedyną istotną wadą ręcznego młynka żarnowego jest to, że wymaga naszego zaangażowania w zmielenie ziaren. Kilkadziesiąt razy trzeba przekręcić rączką, by zapachniała nasza kawa w filiżance. Jednak moim skromnym zdaniem naprawdę WARTO!