Robi się chłodniej i zaczynamy zakładać coraz grubsze ubrania, co niestety nie zwalnia nas z obowiązku dbania o naszą skórę. Zaniedbana teraz, będzie wymagała jeszcze większej uwagi wiosną. Takich prostych, domowych sposobów na małe spa jest mnóstwo, ja oczywiście proponuję przepis na peeling kawowy, który również idealnie wpisuje się w najnowszy trend powrotu do tego co naturalne i bliskie przyrody.
Naturalna kosmetyka wykorzystuje różne produkty spożywcze zawierające aktywne kosmetycznie składniki. Takim produktem, obok czekolady, miodu, mleka czy herbaty jest właśnie kawa. Zawiera ona ponad 800 różnych składników, z których najbardziej cenione i wykorzystywane w preparatach kosmetycznych są kofeina i związki polifenolowe neutralizujące wolne rodniki. Związki te ogólnie poprawiają wygląd skóry, mają działanie przeciwzmarszczkowe, wchodzą w skład kompleksu substancji chroniących skórę przed szkodliwym działanie promieni UVB a także działają ochronnie na mieszki włosowe, przez co zmniejszają intensywność męskiego łysienia.
Kofeina ma również zdolność do pobudzania przemiany materii i dlatego też często wykorzystywana jest w zabiegach stosowanych na całe ciało a zwłaszcza na newralgiczne jego partie, gdzie zależy nam na redukcji tkanki tłuszczowej i cellulitu. Przenika ona dość łatwo przez naskórek do skóry właściwej, gdzie poprawia jej mikrocyrkulację a także wspomaga rozkład tkanki tłuszczowej. Skóra staje się bardziej sprężysta i gładka. W takich peelingach z kawy wykorzystuje się naturalną mieloną kawę, która ma całe bogactwo aktywnych składników, ale także jest składnikiem ścierającym zrogowaciały naskórek. Peeling kawowy wzbogaca się dodatkiem gruboziarnistej soli morskiej lub cukru i koniecznie dodaje się odrobinę dobrej oliwy, ewentualnie bezzapachowego żelu pod prysznic. Niektóre przepisy mówią o uzupełnieniu peelingu kawowego rozgrzewającymi przyprawami np. cynamonem lub imbirem, tu jednak muszą uważać osoby o skłonnościach do tzw. „pajączków”. Ilość użytych składników może być różna, ważne jednak, by peeling kawowy miał konsystencje gęstej papki, którą okrężnymi ruchami przez kilka minut wcieramy w skórę. Peeling kawowy powinno się używać 1 -2 razy w tygodniu. Efekt można zobaczyć już po pierwszym użyciu.
Stosując peeling kawowy czy inne kosmetyki naturalne z dodatkiem kawy mamy do czynienia również z aromaterapią. Charakterystyczny, przyjemny zapach kawy działa relaksująco i poprawia nasz nastrój. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby peelingu z dużą ilością kawy nie stosować późnym wieczorem, bo kofeina, która przeniknie przez naszą skórę może utrudnić nam zasypianie.
Kosmetyka ostatnio zachwyciła się również zieloną kawą. Jest to naturalna kawa, która nie została poddana procesowi palenia w wysokiej temperaturze. Kawa taka posiada więcej składników aktywnych takich jak kofeina czy kwas chlorogenowy, jednak nie pachnie i nie smakuje już tak dobrze jak ta, którą pijamy na co dzień.