Kilka świeczek na parapecie, kilka na stoliku i jeszcze dwie na podłodze w koncie. Przy bezgwiezdnej, zimnej listopadowej nocy łatwo zbudować przytulny i ciepły klimat w zaciszu domu. Jeszcze kilka przystawek, micha ponczu i przyjemny zapach ciasteczek pieczonych w ostatniej chwili (oczywiście jak zdążę)… Andrzejkowy wieczorze możesz nadchodzić!

I choć zdecydowana większość z nas (w tym i ja) nie traktuje poważnie żadnych wróżb to jednak tego szczególnego wieczoru wnikliwie analizuje cienie, które rzucają na ścianę figurki z lanego wosku. Cieszę się lub martwię, jeśli los w jakiejś wróżbie sprzyja lub podkłada nogi. W końcu to magiczny wieczór…

I nie było by oczywiście tego wpisu, gdyby nie to, że poszperałam i znalazłam wróżby, w których to właśnie kawa odkrywa tajemnice naszej przyszłości. W końcu towarzyszy nam od wieków a jej ziarna zawsze były postrzegane jako magiczne, dające energię i wigor. To po naparze z kawy mnisi odkryli, że mogą dłużej medytować a mniszki niekiedy swoje wyrocznie odczytywały z rzucanych ziaren kawy.

Jedną z takich najstarszych i najbardziej znanych jest oczywiście wróżba z fusów po kawie. Aby zachować magię tej wróżby warto pamiętać o kilku szczegółach. Kawę (może być taka parzona w tygielku – pycha) powinna wypić osoba, której wróżba dotyczy. Pijąc ją powinna ona skupić się na pytaniu, na które szuka odpowiedzi. Ważne, choćby z praktycznego punktu widzenia, by filiżanka była bez wzorków w środku i rozszerzała się ku górze . Powinna być ona także z naturalnego materiału (porcelana, porcelit). Kiedy już zostanie niewiele płynu na dnie osoba, którą będziemy „rozpracowywać” powinna trzymając filiżankę za uszko w lewej ręce zakręcić trzy razy filiżanką w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Nadal powinna myśleć o postawionym pytaniu (nie o tym czy rozleje, ponieważ kawy powinno zostać odrobinę ;-)). Następnie odwraca filiżankę  do góry dnem i  kładzie ją na talerzyku na 7 sekund. Tu do akcji wkracza osoba, która zinterpretuje kawowy obraz (nie można samemu sobie wróżyć a lepiej nie kusić losu ;-)). Oczywistym jest, że jeśli nie mamy akurat pod ręką prawdziwego wróżbity najlepiej wybrać osobę o duuużej wyobraźni. Osoba wróżąca powinna filiżankę trzymać uszkiem w kierunku osoby, której wróży. Jest jeszcze kilka bardzo istotnych rzeczy, które musimy uwzględnić  interpretując symbole z filiżanki zwłaszcza, że powinny być one odczytane jako całość a nie pojedyncze obrazy. I tak te najbliżej uszka najbardziej dotyczą pytającego o przyszłość, te u góry filiżanki nawiązują do najbliższej przyszłości a te na dnie najdalszej. Ważne są również rozmiary symboli i proporcje względem siebie. Tak jak wspominałam ograniczeniem w tej wróżbie może być tylko nasza wyobraźnia :-). Na dole wpisu zamieściłam znaczenia tych chyba najpopularniejszych symboli. Wiem, że do tematu podeszłam trochę z przymrużeniem oka, bo to andrzejkowy wpis,  ale jeśli ktoś chce szczegółowiej zbadać temat to jest to cała nauka zwana tasseomancja a zajmująca się nie tylko wróżeniem z fusów kawy, ale także osadów wina czy fusów herbacianych. Powodzenia.

Kontynuując temat wróżb z kawą w tle czytałam też, że filiżankę z zaparzoną kawą można potraktować jak szklaną kulę i starać się wyczytać w niej powierzchni kształty a następnie próbować je zinterpretować… Świetną zabawą może być także próba doszukania się symboli przyszłości z mlecznych wzorków zaraz po dodaniu mleka do małej czarnej.

A słyszeliście od rodziców o wróżbie z fusów kawowych na łyżeczce (wówczas o fysy nie było trudno :-)) i kostce cukru. Każdy jej róg to jedna z czterech pierwszych naszych myśli. Kładziemy cukier na fusy po wypitej kawie i czekamy aż powoli się rozpuści a pierwszy ukruszony jej róg to spełnienie życzenia czy rozwiązanie problemu przypisanemu tej właśnie części kostki cukru.

Wróżba z cappuccino – czemu nie! Dmuchamy na środek delikatnej pianki, by osunęła się na brzegi filiżanki. Zbieramy łyżeczką powstały jej nadmiar z brzegów i kładziemy na środek filiżanki. Co nam przypomina delikatna pianka???

Dobrze jest czasem dać na luz i nie martwić się o następny dzień  a swoją przyszłość potraktować z przymrużeniem oka. To przecież my odczytujemy i interpretujemy symbole przyszłości odgadując co nas czeka a że czasem życzeniowo…

Udanej zabawy i tylko świetlanej przyszłości

SYMBOLE na Andrzejkowe wróżby 

Anioł – pomoc ze strony bliskiej osoby

Arka – zapowiedź spokoju, relaksu bądź też wyjazdu w celach wypoczynkowych

Balon –konieczność podjęcia ważnej decyzji

Bukiet – wsparcie znajomych

But – podróż

Ciastko – zabawa w większym gronie

Cyrkiel – zapowiedź nowego projektu

Dąb – udzielenie pomocy komuś, kto zwróci się z prośbą o pomoc

Dyby – ograniczenie

Dzwon – zapowiedź oświadczenia, które znacząco wpłynie na życie

Figa – zapowiedź nowej miłości

Flaga – ostrzega przed niebezpieczeństwem

Girlanda – uczucie ze strony osoby nieśmiałej

Gołąb – pokojowe rozstrzygnięcie sporów

Kaczka – zapowiedź trafnej decyzji w sprawach finansowych

Klucz – znalezienie rozwiązania w sprawie, która wydaje się beznadziejna

Koniczyna – szczęście

Korona – awans i podwyżki

Kosz kwiatów – awans zawodowy bądź też pochwała ze strony pracodawcy

Krąg – szczęście, wygrana na loterii

Krowa – narodziny dziecka

Krzyż – zapowiedź cierpienia

Kosa – zapowiedź straty finansowej

Księżyc – romans

Łuk – rywalizacja w sferze zawodowej

Mysz – przestroga przed złodziejem

Owoc – symbol dobrej passy i dobrobytu

Serce – zapowiedź prawdziwej miłości

Słoń – pomyślność

Sowa – zwiastuje problemy z urzędem

Strzelba – powrót jakichś spraw z przeszłości

Trumna – zapowiedź klęski w dotychczasowych dążeniach

Tory – zapowiedź długiej drogi do osiągnięcia celu

Zwierciadło – zapowiedź zadowolenia z siebie

Żaba – zwiastuje fortunę