Szkło do kawy czyli w czym podać espresso lub latte?

0
1540
Rate this post

Kawa jest jednym z tych napojów, które wymagają odpowiedniej oprawy. A nawet jeśli w pracy czy domu mamy ulubiony kubek do kawy to jest on zazwyczaj z jakiegoś powodu „niezwykły”, a to przez fikuśny kształt, napis, rysunek lub też jest przywieziony z jakiegoś magicznego miejsca czy też jest prezentem od Kogoś wyjątkowego. Codzienność codziennością, ale espresso czy latte macchiato wymagają odpowiedniej filiżaneczki i szklanki. A dziś można już łatwo i niedrogo przygotować w domu każdy rodzaj wyśmienitej kawy mając tylko kawiarkę i spieniacz do mleka. Ta popularność klasycznych kaw spowodowała, że na rynku można znaleźć najróżniejsze szkło do kawy. I jak tu się odnaleźć? Zacznijmy więc od początku.

Czarne i intensywne espresso podaje się zwykle w małej porcelanowej filiżaneczce o pojemności około 50 ml. Filiżaneczki powinny być podgrzane przed nalaniem kawy np. przez ich przelanie gorącą wodą i dobrze by miały grube ścianki, ponieważ to wszystko spowoduje, że espresso nie wystygnie zbyt szybko. Espresso można podać również w małej szklaneczce zwanej we Włoszech al vetro. W takim przeźroczystym szkle idealnie widać orzechową, aksamitną warstwę creme na espresso przygotowanym w ekspresie ciśnieniowym. Warto jeszcze dodać, że do espresso często podawana jest źródlana woda o temperaturze pokojowej. Powinno się jej napić przed espresso, ewentualnie pomiędzy łukami kawy, by przepłukać kubki smakowe i w pełni rozkoszować się intensywnym naparem kawy.

U nas kawy mleczne pije się o każdej porze dnia, podczas gdy na Półwyspie Apenińskim zarezerwowane są na nie tylko poranne godzinny. Najbardziej popularne jest cappuccino, które podaje się w filiżankach o pojemności około 150 ml. Klasyczne składa się z pojedynczego espresso i 100 ml spienionego mleka.

Latte pija się w wysokich, wąskich szklankach lub dużej filiżance. We Francji poranną mleczną kawę nazywaną Cafe au Lait, w której niekiedy macza się croissanta, pija się w bol – miseczkach bez typowego dla filiżanek uszka.

Latte Macchiato powinno się serwować w wysokich, stożkowych szklankach, by dobrze widoczne były typowe warstwy gorącego mleka, espresso i mlecznej piany. Również Caffe Mocca, do której dodatkowo w 1/3 dodaje się kakao, będzie wyśmienicie się prezentować w takich wysokich szklankach.

Irish Caffee najczęściej podawana jest w charakterystycznej szklaneczce z uszkiem i na nóżce, ewentualnie dużym kieliszku. Podgrzana irlandzka whiskey oraz brązowy cukier nadają kawie oryginalny smak. Kropką nad „i” jest lekko ubita słodka śmietanka położona na jej wierzchu. W mroźne, śnieżne wieczory z pewnością smakuje najlepiej i mocno rozgrzewa.

Jednak latem niezastąpione są kawy serwowane na zimno. O dwóch koniecznie należy wspomnieć. Caffe Frappe podawane jest w wysokich szklankach z kostkami lodu i koniecznie ze słomką, natomiast Caffe Shakerato, którego bazą również jest espresso, ale wytrząsane z lodem, zazwyczaj pokruszonym, podaje się najczęściej dużych kieliszkach lub szklaneczkach koktajlowych.

Kawowy savoir vivre wymaga również, by filiżanki i szklanki z kawą podawać na talerzyku, na którym będzie można odłożyć łyżeczkę i powinny być serwowane z prawej strony osoby.

Dziś kawa, równie dobrze jak wyśmienitym klasycznym napojem, może być finezyjnym deserem. A tu ogranicza nas już tylko nasza wyobraźnia. Kawa dyniowa, z ciasteczkami czy śliwkami może być podana w pucharkach, kieliszkach czy niebanalnym słoiczku 🙂