Och, ale ta kawa pachnie! Jej aromat rozchodzi się powoli po całym pomieszczeniu. Kawa pachnie a my chcielibyśmy, aby smakowała tak jak pachnie. Jednak kawa uwolni wszystkie swoje substancje smakowe i olejki aromatyczne tylko wtedy, gdy jej grubość mielenia będzie odpowiednia do sposobu parzenia.
Ogólna zasada jest taka, że im krótszy jest cykl parzenia kawy tym drobniej powinno być zmielone ziarno. W uproszczeniu można wyróżnić cztery stopnie mielenia kawy:
– gruboziarnista kawa – idealna do urządzeń takich jak praska francuska, czy ekspres przelewowy, gdzie stosuje się różnego rodzaju filtry. Wówczas kawa nie zapycha filtrów tylko powoli uwalnia wszystkie swoje olejki aromatyczne.
– średni stopień zmielenia – potrzebujemy, gdy stosujemy kafetierki czy moki, gdzie woda pod ciśnieniem przechodzi przez sitko z kawą. Uzyskujemy w ten sposób dość mocny i intensywny ekstrakt.
– drobno zmielona kawa stosowana jest w ekspresach ciśnieniowych, ponieważ niewielka ilość wody w ciągu zaledwie 20 sekund wydobywa całą moc aromatów z kawy.
– bardzo drobno zmielona kawa stosowana jest w przypadku parzenia kawy po turecku.
To czy kawa ma odpowiedni stopień mielenia dotyczy zarówno kawy ziarnistej jak i mielonej. Ziarnista – sprawa w miarę prosta, bo ustawiamy młynek na odpowiednią grubość. Chociaż warto zwrócić uwagę, by nie przepalić ziaren zwłaszcza w elektrycznym młynku z metalowymi nożami. Pod tym względem bezpieczniejsze są młynki żarnowe.
W przypadku kaw mielonych musimy szukać informacji na opakowaniu. Kawy dobrych, znanych producentów będą posiadały takie informacje, często przedstawione w formie obrazkowej sugerujące kafetierkę lub ekspres ciśnieniowy.
Jeżeli więc chcemy, by nasza kawa nie okazała się zbyt mocna i gorzka lub za słaba i bez ulubionego smaku odpowiednio dobierzmy stopień mielenia do sposobu parzenia naszej kawy.