Europa. Historia kawy cz. II.

0
1267
Rate this post

Wyobrażacie sobie dzisiaj spotkanie rodzinne czy ze znajomymi bez wypitej filiżanki kawy? Każde, nawet krótkie pogaduchy czy odwiedziny toczą się przy filiżance kawy.

Wydawało by się więc, że kawa, zwłaszcza na starym kontynencie była zawsze. Nic bardziej mylnego. Kawa trafiła do nas dopiero na początku XVII wieku. W 1615 roku weneccy kupcy przywieźli pierwsze worki z kawą do zachodniej Europy. Niepowtarzalny aromat, pobudzające właściwości kawy spowodowały, że szybko zyskiwała ona na popularności. Jednak pojawienie się kawy wzbudziło kontrowersje religijne. Przedstawiciele Kościoła uważali, że skoro pochodzi ona od Arabów, to zapewne jest dziełem szatana. Dopiero pozytywna wypowiedź na temat kawy papieża Klemensa VIII spowodowała, że chrześcijanie rozsmakowali się w tym czarnym, aromatycznym naparze.

Szybko zaczęły powstawać lokale, gdzie można było delektować się aromatyczną kawą. Najstarszy z nich, Cafè Florian powstał oczywiście w Wenecji, w podcieniach budynku na Piazza S. Marco. Kawiarnia ta do dziś serwuje prawdziwie włoskie espresso. Kawa stała się również cennym upominkiem wśród włoskiej arystokracji, którym się obdarowywano w imię przyjaźni czy miłości. Kultura picia kawy szybko rozprzestrzeniła się na całym Półwyspie Apenińskim. Powstało Caffè Greco w Rzymie, Caffè Pedrocchi w Padwie czy Caffè San Carlo w Turynie.

Kawiarnie były chętnie odwiedzane przez artystów, poetów, dyplomatów, polityków czy filozofów. Co przyczyniło się do jeszcze większej popularyzacji kawiarni. Otwierano kawiarnie w kolejnych miastach w całej Europie. W 1650 roku w Oxfordzie można było usiąść w kawiarni przy filiżance magicznego napoju a dwa lata później kawa trafiła do lokali w Londynie.

We Francji pierwsze bary kawowe powstały około 1660 roku. Ale dopiero w 1669 smak kawy poznały elity paryskie na przyjęciu wydanym przez posła tureckiego Mustafę Paszę. Za pierwszą prawdziwą paryską kawiarnię uważa się Cafe Procope otworzoną w 1689 roku.

Pierwsza kawiarnia w Niemczech Bremer Kaffeehaus powstała w Bremie w 1673 roku.

Natomiast po zwycięstwie pod Wiedniem w 1683 Polak Franciszek Jerzy Kulczycki założył pierwszy kafehauz w stolicy Austrii. Legenda mówi, że zrobił to korzystając z zapasów kawy porzuconych przez uciekających Turków. Rozpowszechnił on zwyczaj dodawania do kawy cukru i mleka. Do niedawna w Wiedniu istniała tradycja wywieszania portretu Kulczyckiego w oknach kawiarni.

W XVII i XVIII w. wielkie potęgi kolonialne rozpoczęły uprawę kawowca w swoich koloniach. Holandia założyła plantacje na Cejlonie a później na całym Archipelagu Sundajskim. Francja zaczęła uprawiać kawę na Martynice, Gujanie Francuskiej. W 1719 Portugalczycy wykradli z Gujany sadzonki. Założyli oni pierwsze plantacje w Brazylii dzięki czemu od roku 1800 kawa stała się napojem dostępnym nie tylko dla elit. Dziś kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie.