Nic nie ujmując francuskim serom

0
608
Rate this post

Nic nie ujmując francuskim serom

Wobec wielkiej różnorodności serów nierzadko zadawano sobie pytanie, który z nich jest najlepszy. Rozstrzygnięcie sporu na ten temat nastąpiło podczas Kongresu Wiedeńskiego (jedenosiemjeden pięć r.), kiedy to

najwyższą ocenę otrzymał brie. Stało się to za sprawą Talleyranda , którego usilnie poparł Metternich . Inni wielcy smakosze najwyżej cenią sobie camembert, a należał do nich między innymi Fargue .

Nic nie ujmując francuskim serom, a nawet uznając ich supremację, trzeba wszakże gwoli prawdzie przyznać, że znakomite sery produkują także Włosi (parmezan, gorgonzola) oraz Szwajcarzy, których ementaler, grojer, appenzeller i liczne inne zasłużenie pretendują do miana najlepszych. Jeżeli zaś chodzi o nasze, polskie sery, można niestety tylko powiedzieć, posługując się językiem tenisistów, że lista sklasyfikowanych jest za krótka, by mogły na niej się znaleźć. Nie zmienia to jednak faktu, że sery jeszcze niedawno temu nie doceniane w naszym kraju zrobiły wielką karierę w polskiej kuchni.

Pasty o różnych smakach są bardzo cennym składnikiem kanapek. Mogą stanowić bądź ich „obłożenie”, bądź też podkład zastępujący masło lub margarynę, na który nakłada się właściwy składnik kanapki (w wytwórniach garmażeryjnych zwany „strukturą”). W obydwu przypadkach konieczne jest udekorowanie kanapek odpowiednio dobranymi pod względem kolorystycznym i smakowym dodatkami. Pasty znajdują też zastosowanie do faszerowania połówek jaj na twardo, których żółtka służą do sporządzenia tych past. Są też nieocenionym składnikiem rozmaitych bawimordek, zwłaszcza zimnych. Można je wreszcie wykorzystać do dekoracji zimnych mięs i ryb za pomocą szprycowania.