Turyn. Wiadomo: całun, koncern Fiata, Juventus, XX Zimowe Igrzyska Olimpijskie, kolebka wermutu, włoska stolica czekolady. Kawa Lavazza też pochodzi z Turynu. Ta znana na całym świecie palarnia kawy została założona już w 1895 roku w Turynie i tu nadal ma swoją główną siedzibę. Nie ma wiec możliwości, by choćby z tych kilku powodów ktoś nie słyszał o stolicy włoskiego Piemontu.

Ale Turyn to przede wszystkim budowle barokowe, wytworne książęce pałace i aleje pełne arkad. Plac Zamkowy i Palazzo Reale (Pałac Królewski) stanowią centrum zabytkowego Turynu. Były one oficjalną rezydencją dynastii Sabudzkiej a na jego tyłach znajduje się park Giardini Reali.

San Lorenzo Kościół Św. Wawrzyńca przylega do piazza Castello i również charakteryzuje go typowy przepych barokowych form i zdobień.

Nie sposób pominąć również Palazzo Madama, gdzie teraz mieści się między innymi Miejskie Muzeum Sztuki Antycznej i można zobaczyć obraz Portret Nieznajomego Antonella da Messina.

W Turynie znajduje się też Museo Egizio należące do największych na świecie (ponad 30 tys. znalezisk). Można tam zobaczyć między innymi posąg Ramzesa II, grobowce Kha i Merit.

Turyn to również Palazzo Carignano, zamek Valentinono, cytadela czy Sanktuarium Consolata.

Zwiedzanie północnej części Włoch często kończy się na Mediolanie (oczywiście nie można go pominąć), ale trochę dalej położony Turyn jest zupełnie inny. To właśnie tu jest największe nagromadzenie budowli barokowych we Włoszech.

W Turynie znajduje się całun, w który prawdopodobnie owinięte było ciało Jezusa. Prawdopodobnie, bo w 1988 roku naukowcy na podstawie badanie zawartości izotopu węgla C 14 w płótnie, orzekli że nie jest ono autentyczne. Nie potrafili jednak odpowiedzieć w jaki sposób powstały na nim ślady udręczonego mężczyzny. Szybko spór nie zostanie rozwiązany, ponieważ Kościół, chroniąc relikwię przed zniszczeniem, nie wyraża zgody na jego dalsze badania.

Cenne płótno znajduje się w katedrze Św. Jana Chrzciciela i jest przechowywana w relikwiarzu znajdującym się ponad ołtarzem kaplicy Św. Całunu. W kaplicy można podziwiać tylko fotokopię całunu. Oryginał jest bardzo rzadko wystawiany na widok publiczny.

Jak będziecie w Turynie i nacieszycie już oczy zabytkowymi pałacami, kościołami, muzeami i placami a nogi powiedzą już dosyć, to może skusicie się na filiżankę kawy Lavazza. Dokładnie w tym roku kawa Lavazza świętuje 120 rocznicą istnienia. A tyle lat tradycji zobowiązuje:-).

W Turynie kawa Lavazza smakuje naprawdę wyjątkowo:-)