Sport wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, oczywiście jeśli nie doznamy kontuzji.Warto więc uważnie stawiać kroki, nie przemęczać naszego organizmu i stawów, aby później nie żałować. Może się okazać, że będziemy zmuszeni porzucić sport na dłuższy czas, ponieważ nie powiedzieliśmy dość w odpowiednim momencie. Ucierpią więc na tym tez nasz treningi i możemy w ten sposób doświadczyć spadku formy. Treningi staną się niemożliwe ze względu na nieustępujący ból i możliwość spowodowania jeszcze poważniejszej kontuzji np. uszkodzimy stabilizator stawu skokowego.
Staw skokowo-goleniowy składa się ze stawu skokowego górnego i dolnego. Stabilizację bierną zapewniają od strony bocznej więzadło strzałkowo-piętowe oraz strzałkowo-skokowe przednie i tylne. Od strony przyśrodkowej stabilizuje więzadło trójgraniaste: piszczelowo-
łódkowate, piszczelowo-piętowe oraz piszczelowo-skokowe przednie i tylne. Dodatkowym stabilizatorem biernym jest więzozrost piszczelowo-strzałkowy. Czynnie staw stabilizują mięśnie: piszczelowy przedni, trójgłowy łydki, strzałkowy długi i krótki oraz piszczelowy tylny.
Skręcenia stawu skokowo-goleniowego dzielimy na trzy stopnie: