Chłodnictwo to nie tylko urządzenia do chłodzenia montowane w sklepach, magazynach i restauracjach służące do przechowywania i zamrażania żywności. To także systemy chłodnicze wykorzystywane także w wielu dziedzinach medycyny oraz sportu.
W medycynie niskie temperatury mają cały szereg wszechstronnych zastosowań. Począwszy od rehabilitacji, ortopedii, neurologii, reumatologii, leczenia oparzeń poprzez onkologię, ginekologię, proktologię, dermatologię, kosmetykę, urologię, weterynarię, na chirurgii serca kończąc. Głównymi dziedzinami medycyny stosującymi chłodnictwo są jednak zdecydowanie krioterapia i kriochirurgia.
Zastosowanie krioterapii
Najłatwiejszym i najczęściej stosowanym zabiegiem krioterapii w naszym życiu jest po prostu zwyczajne przyłożenie lodu do spuchniętej kostki czy guza. W klinikach medycznych stosuje się specjalne urządzenia chłodnicze z dyszą, z której wypuszczany jest ciekły azot wprost na leczony narząd. W komorach kriogenicznych można leczyć także cały organizm. Organizm człowieka przebywającego w takiej komorze przy temperaturze ok. -200°C wytwarza substancję zwaną adrenaliną, która zwiększa wydolność całego układu krwionośnego jednocześnie zapobiegając wychłodzeniu ciała. Po wyjściu z komory ciało jest dużo bardziej dotlenione, przez co pacjent poddany zabiegowi czuje się o wiele sprawniejszy fizycznie i psychicznie.
Krioterapię oficjalnie wprowadził do medycyny naukowiec – Japończyk Toshiro Yamanchi w 1978 r. W Polsce pierwszy ośrodek leczący w komorach kriogenicznych powstał we Wrocławiu w 1983 r. Od tamtej pory powstało wiele ośrodków wykorzystujących krioterapię, jednak ich sieć i dostępność w Polsce nie jest jeszcze zbyt rozwinięta. Z takich usług krioterapii chętnie korzystają różnego szczebla sportowcy przed ważnymi dla nich meczami czy zawodami lekkoatletycznymi.
Sztuczny śnieg i lodowiska
Chłodnictwo ma także inne zastosowanie w sporcie. Około 50 lat temu w Korei wynaleziono popularne dziś na stokach armatki śnieżne, a pod koniec lat 70. wprowadzono je na europejskie stoki. Mechanizm pracy tych urządzeń jest bardzo prosty, bowiem polega na zamianie wody w śnieg. Z jednej strony wewnątrz armatki umieszczony jest duży wentylator, a z drugiej strony pierścień z dyszami. Dysze mają za zadanie rozpryskiwać wodę w powietrzu rozpędzonym przez wentylator. Takim sposobem rozpryskane kropelki wody zostają wyniesione w atmosferę i tam zamarzają. Kolejnym zastosowaniem chłodnictwa w sporcie jest tworzenie sztucznych lodowisk, bardzo popularnych w dużych miastach i metropoliach. Sztuczne lodowiska powstają po prostu poprzez zamrożenie wody przez sztucznie wytworzoną i utrzymywaną niską temperaturę przy powierzchni.