Izolacja fundamentów domów może być wykonana z różnych materiałów

0
693
Rate this post

Izolacja fundamentów domów może być wykonana z różnych materiałów. Najczęściej stosuje się papy, folie izolacyjne lub masy bitumiczne.

Papy to najczęściej stosowane rozwiązanie jeżeli budujemy projekty domów jednorodzinnych. Stosuje się je do hydroizolacji fundamentów, ale także stropodachów i dachów skośnych. Przewidywane są w izolacji i lekkiej, i ciężkiej. Z dwóch stron pokrywa je wodoszczelny, odporny na działanie czynników atmosferycznych, asfalt, który dodatkowo charakteryzuje się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Folie izolacyjne można stosować również i w izolacjach przeciwwodnych i przeciwwilgociowych. Różnice polegają wtedy na grubości izolacji. Wykonane są najczęściej z polietylenu PEHD lub PVC. Folie PVC wymagają większego nakładu pracy, ponieważ mocuje się za pomocą kleju. Natomiast folie PEHD dzięki wysokiej gęstości polietylenu można przybijać gwoździami.

Masy bitumiczne podobnie jak poprzednie materiały izolacyjne, stosuje się w przypadku obydwu izolacji, a różnica polega na wykorzystanej grubości materiału. Są doceniane przez ekipy budowlane ? ich elastyczność ułatwia i przyspiesza układanie. Są odporne na działania związków chemicznych i uszkodzenia mechaniczne. Dzielimy je na roztwory, emulsje, lepiki asfaltowe.

To, jakie materiały izolacyjne zostaną wykorzystane, należy zostawić ekspertom. Fundamenty domów to jeden z ważniejszych elementów konstrukcji. Od nich zależy trwałość i bezpieczeństwo całego budynku. Źle dobrana izolacja fundamentów sprawia nie tylko to, że wilgoć może pojawiać się w piwnicach, czy przenikać do pomieszczeń mieszkalnych, ale również zagraża stabilności całej konstrukcji. Ściany fundamentowe mogą pękać, za nimi ściany zewnętrzne budynku. Brak lub nieprawidłowa izolacja może grozić nawet katastrofą budowlaną.

Dobór odpowiedniego rozwiązania wymaga niekiedy badania gruntu. Polega ono na wywierceniu w ziemi otworów, pobrania próbek i analizy wyników. Badania geotechniczne poinformują nas o tym, jaki rodzaj gruntu jest na naszej działce oraz jak zmienia się poziom wód gruntowych w zależności od pory roku. Choć budowa domu jednorodzinnego nie wymaga prawnie wykonania badań, to warto w nie zainwestować, by mieć pewność, że nasz wymarzony dom będzie trwały, bezpieczny i ciepły.