Projekty domów bez podpiwniczenia – kiedy budować bez podpiwniczenia?

Jeśli poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki, może to stanowić poważną przeszkodę dla podpiwniczenia domu. W wypadku wątpliwości warto zasięgnąć porady geotechnika ? zazwyczaj rodzaju gruntu nie da się określić bez wierceń. Budowa piwnicy staje się bardzo ryzykowna w momencie, gdy wody gruntowe sięgają ponad poziom podłogi planowanej piwnicy. Nie jest jednak całkowicie niemożliwa. Jeśli bardzo nam na niej zależy, możemy wykonać odpowiednią izolację. Musimy się jednak liczyć z tym, że koszty budowy będą znacznie wyższe. Ponadto nie jest ono w stu procentach skuteczne.

Budowanie piwnicy w każdym innym wypadku również generuje wysokie koszty. Jeśli zatem chcemy zmniejszyć koszt budowy domu, warto pomyśleć o rezygnacji z niej. Zarówno wykonanie samego wykopu, jak i budowa stropów, i ścian w piwnicy, oraz przeprowadzenie izolacji są kosztowne. Łącznie podpiwniczenie domu powoduje zwiększenie kosztów całej inwestycji o około 10-20%. Biorąc pod uwagę fakt, że cena 1m? piwnicy jest dwukrotnie niższa niż takiej samej powierzchni w innej części domu, jej budowa może się okazać nieopłacalna.

Dobrym przykładem domu bez piwnicy jest projekt domu MTM Cyprys 2, który można znaleźć na stronie www.dom.pl

Mimo to, warto się zastanowić nad tym, czy rezygnacja z piwnicy oprócz zmniejszenia kosztów przyniesie nam jakiekolwiek inne korzyści. Co z tego, że budowa domu będzie tańsza, gdy będziemy zmuszeni zrezygnować z niektórych pomieszczeń gospodarczych ze względu na brak miejsca? Jest to decyzja, którą każda osoba budująca dom powinna podjąć indywidualnie, z uwzględnieniem swoich realnych potrzeb.

Jeśli nie chcemy ponosić zbyt dużych wydatków, a mamy dużą potrzebę urządzenia w domu dodatkowych pomieszczeń, możemy zdecydować się na podpiwniczenie częściowe. Warto zastosować to rozwiązanie jednak tylko wtedy, gdy powierzchnia zabudowy jest bardzo duża, lub wystarczy nam niewielka powierzchnia piwnicy. Budowa częściowego podpiwniczenia jest bardzo skomplikowana i wymaga bardzo dużej staranności przy wykonywaniu izolacji. W przeciwnym razie może nam przysporzyć wielu problemów.