Jeśli również zadajesz sobie to pytanie: ten wpis jest dla Ciebie. Na rynku jest obecnie mnóstwo najróżniejszych modeli wag, są one przy tym tak wyspecjalizowane, że bez problemu wybierzesz najlepszą dla siebie. Nowoczesna waga to już nie tylko znany wszystkim pomiar ciężaru produktów spożywczych i innych towarów: obecnie urządzenia te pomagają określić bardziej dokładne parametry: od ilości wody w organizmie człowieka po skład kaloryczny danego posiłku. Nie boją się również większych obciążeń: wspomnijmy tylko, że przemysłowe wagi platformowe bez problemu ważą samochody, materiały budowlane i wiele innych.

Zarysowaliśmy już najbardziej oczywiste aspekty rynku wag, przejdźmy teraz do szczegółów. Dla przedsiębiorców parających się sprzedażą bezpośrednią, nieodłącznym elementem pracy jest waga sklepowa. Mniej istotne są jej funkcje dodatkowe, najważniejsze jest, aby była dokładna i nie popełniała rażących błędów w obliczeniach. Spośród pozostałych udogodnień, można wspomnieć, iż nowoczesna waga sklepowa powinna mieć funkcję zliczania należności za dany produkt (waga licząca), duże klawisze oraz obudowę odporną na negatywny wpływ czynników zewnętrznych.

Z kolei osoby zajmujące się nieco bardziej dokładną „robocizną” stosują w swym zawodzie wagi precyzyjne. W tym przypadku nieomylność wagi jest jeszcze bardziej istotna, ponieważ od jej pomyłki zależy już więcej, niż tylko źle naliczony rachunek. Wagi precyzyjne muszą być dokładne, bo to na nich właśnie odmierza się składniki leków. Nie zapominajmy również o ich wielkiej roli dla przemysłu jubilerskiego – przecież waga precyzyjna to główne narzędzie pracy jubilera.

Przejdźmy jednak do spraw nieco „cięższych”. Wagi platformowe są zdolne unieść ciężar nawet 5000 kg! Tak samo mocarne są również niektóre spośród wielu modeli wag hakowych. Dla kontrastu: istnieje też malutka, poręczna waga hakowa, którą możemy stosować w kuchni do pomiaru produktów spożywczych.

Osoby dbające o linię, bądź przebywające na diecie, powinny zakupić wagę osobistą: pomoże ona nie tylko określić ciężar ciała, ale jednocześnie wskaże poziom BMI, dzięki czemu nie trzeba już osobiście dokonywać obliczeń. Odchudzającym przyda się też waga precyzyjna – kuchenna. Na niej można łatwo sprawdzić ile kcal wynosi dany produkt spożywczy, bez konieczności studiowania tabel żywieniowych. Większość urządzeń stosowanych w domowych kuchniach to pomniejszona wersja dużych urządzeń, takich jak przemysłowa waga hakowa i waga platformowa.

Niezbędna dla młodych rodziców będzie waga niemowlęca, a starszy maluch będzie zachwycony jeśli dostanie zabawkową wagę. Szczególną furorę pośród dzieci robi plastikowa waga sklepowa, która pozwala stworzyć swój pierwszy, udawany biznes.

Oczywiście, nie ma żadnych ustaleń mówiących, że dane urządzenie może być stosowane tylko w jednym celu. Przykładowo, waga jubilerska idealnie sprawdza się w zawodowym kolarstwie a rybna waga hakowa z powodzeniem zważy również inne lżejsze produkty. Z drugiej jednak strony, klasyczna waga sklepowa nijak pomoże w ważeniu samochodu, więc wszystko zależy od udźwigu danego urządzeni (tutaj odsyłamy do instrukcji obsługi).