POMOC NIEPRZYTOMNEMU

0
378
Rate this post

Mówi się, że najważniejsze jest kilka minut, które mogą uratować człowiekowi życie. Przyjazd karetki pogotowia zwykle trwa znacznie dłużej, co zmniejsza znacznie szanse na przeżycie. Jak pomóc człowiekowi, który zdaje się być nieprzytomny, a może nawet nie oddycha?
Po pierwsze trzeba sprawdzić, w jakim stanie jest poszkodowana osoba. Gdy nie ma żadnej reakcji na to, co się do niej mówi i nie otwiera oczu, gdy jest poklepywana po ramieniu, należy wziąć płatek ucha między dwa palce i kilka razy dosyć mocno ucisnąć; jeśli nie ma żadnej reakcji oznacza to, że osoba jest nieprzytomna. Najważniejsza sprawa to zachować spokój i nie panikować. Chorego należy ułożyć na twardym podłożu i jeśli nie oddycha zacząć sztuczne oddychanie. Polega ono na miarowym uciskaniu na środku klatki piersiowej (trzydzieści mocnych uciśnięć). Nie należy się bać złamania żeber; to naprawdę jest ważniejsze, aby przywrócić akcję serca, bo zbyt długo niedotleniony mózg grozi śmiercią albo trwałym uszkodzeniem.
Po serii ucisków należy dwukrotnie wdmuchać powietrze do ust nieprzytomnego odchylając przedtem jego głowę do tyłu, aby udrożnić drogi oddechowe. Gdy osoba poszkodowana oddycha należy położyć ją w tak zwanej pozycji bezpiecznej, czyli na boku, z ręką podłożoną pod głowę, tak, aby głowa była odchylona do tyłu, co ułatwia oddychanie.