O grach karcianych

Mianem gry karcianej określa się praktycznie każdą grę, w której wykorzystuje się jakiś rodzaj kart. Prawdopodobnie pierwsze tego typu gry pojawiły się w Chinach. Były w tamtym rejonie znane relatywnie wcześnie. Pojawiły się jeszcze przed dziesiątym wiekiem naszej ery. Przedtem grano tam powszechnie w kości, jednakże w którymś momencie notacje przeniesione zostały na karty. Zaowocowało to powstaniem nowego typu rozrywki. W tamtych czasach w Chinach bardzo popularne były także gry planszowe, jak na przykład niektóre wersje szachów.
Początkowo chińskie karty były wykonywane z cienkich bambusowych listewek. Malowano na nich odpowiednie oznaczenia za pomocą atramentu.
Na teren naszego kontynentu ten typ rozrywki trafił w okolicach wieku czternastego, czyli czterysta lat później. Najstarsze znane karty wyprodukowane w Europie pochodzą z terenów dzisiejszej Francji. Z początku były one tworzone odręcznie, co skutkowało ich bardzo wysokimi cenami. Tylko najbogatsi mogli sobie na nie pozwolić. Niższe warstwy społeczne zaczęły grać w gry karciane dopiero po tym, jak upowszechnił się i staniał druk.
Istnieje bardzo wiele gier, w których wykorzystuje się tradycyjne karty. Do najbardziej popularnych należą niewątpliwie brydż, poker, kierki, czy makao. Jeśli ktoś z czytających ten tekst zamieszkuje Poznań gry karciane można poznać bliżej w niektórych centrach kultury. Na terenie tego miast funkcjonuje wiele stowarzyszeń, które mają na celu spopularyzowanie tej formy rozrywki wśród społeczeństwa.