Izolacja fundamentów w projekcie domu

 

Prawidłową izolację fundamentów przewidują wszystkie nowoczesne projekty domów. Odpowiednio ochronione ławy fundamentowe, zabezpieczone przed wodą opadową i wodą gruntową, sprawiają, że nasze domy jednorodzinne są stabilne i bezpieczne.

Dobra izolacja fundamentów wpływa również na poprawne ogrzewanie domu i mniejsze koszty ogrzewania ? wnętrza są zabezpieczone przed chłodem i wilgocią pochodzącą z podłoża.

Izolacja fundamentów dzieli się na dwa rodzaje: izolacja przeciwwilgociowa i izolacja przeciwwodna. Izolacja pozioma fundamentów chroni ściany fundamentowe przed wodami gruntowymi, natomiast izolacja pionowa ? przed wodą pochodzącą z opadów.

Izolację przeciwwodną, czyli izolację lekką, stosujemy wtedy, gdy budowane są domy bez podpiwniczenia, posadowione powyżej poziomu wody gruntowej. Jeżeli jednak wybraliśmy projekty domów z piwnicą, która znajdować się będzie poniżej poziomu wody gruntowej ? wymagana jest ciężka izolacja przeciwwodna.
fundamenty domu Izolacja fundamentów w projekcie domu

Izolacja fundamentów w projekcie domu

Projekty domów jednorodzinnych zawierają już gotowe rozwiązania, jeśli chodzi również i o izolację fundamentów. Jednakże docelowy ich wybór, rodzaj i materiały wybierze architekt adaptujący, który przystosowuje projekt domu do lokalnych warunków działki i tego co zawiera miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku ? decyzja o warunkach zabudowy.

Adaptacja projektu jest wymagana dla gotowych projektów, aby mogły stać się projektem budowlanym składanym jako wniosek do pozwolenia na budowę. Architekt adaptujący każdorazowo sprawdza i przelicza konstrukcję budynku w zakresie dostosowania jej do innych warunków niż te, przyjęte w projekcie podstawowym na podstawie ogólnych stref klimatycznych. Kiedy adaptacja projektu jest zakończona, mamy informacje, jakie fundamenty powinny mieć nasze domy oraz jaką izolacja jest najlepsza.

Od terenu, na którym chcemy budować domy jednorodzinne zależy również to, czy będą mogły mieć one piwnice. Jeżeli budowa domu jest na terenie podmokłym, izolacja piwnicy może być bardzo droga a i tak nie będziemy mieć pewności czy skuteczna. Wtedy architekt raczej odradzi nam budowę domu z piwnicą.