Na rynku nieruchomości praktycznie od ręki sprzedają się tylko nieruchomości o mniejszej powierzchni. Kawalerki cieszą się też powodzeniem na rynku wtórnym. To wynik dość powszechnej dzisiaj sytuacji – nie każdy nabywca mieszkania może pozwolić sobie na duże lokum, które będzie kosztowało naprawdę sporo, a o kredyt coraz trudniej. Małe mieszkanie to zatem niskie koszty, jednak wiadomo, że im większa przestrzeń do dyspozycji, tym lepiej, niemniej czasem jest to niemożliwe. Czy w takim przypadku dochodzi kolejna bolączka, czyli czy aranżacja niewielkiej powierzchni też może sprawiać problemy?
Jak urządzić kawalerkę?

Żeby zmieścić wszystko w małej kawalerce, trzeba dobrze się nad tym nagłowić. Można naturalnie pójść do sklepu i dać sobie z pokój z myśleniem nad wystrojem pokojów, ale też nie zawsze jest to rozwiązanie dobre pod kątem późniejszego komfortu i funkcjonalności przestrzeni. Dlatego projektowanie wnętrz zanim zrobi się zakupy jest jak najbardziej polecane. W tym przypadku pomoże architekt wnętrz, chociaż można też samemu urządzić kawalerkę, jeśli ma się do tego umiejętności i chęci. Gdy jednak liczy się przede wszystkim efekt, wtedy po prostu lepiej jest zdecydować się na pomoc kogoś, kto rzeczywiście zna się na rzeczy.

Małe przestrzenie potrzebują optycznego powiększenia, aby mogły wydawać się jaśniejsze i przestronniejsze. Ogólne zasady są bardzo proste. Zalecana jest aranżacja wnętrz w jasnych kolorach – doskonale sprawdza się tutaj biel, szarości, beże, jeśli lubi się ciepłą kolorystykę. Można następnie zaakcentować poszczególne elementy bardziej wyrazistymi kolorami, kupić atrakcyjne dekoracje. Ważne jest jednak to, żeby nie przesadzać z ozdobami, aby nie osiągnąć efektu zagraconego pokoju. Przydatne akcesoria to lustra, warto do tego postawić na otwarte przestrzenie, na przykład kupić mieszkanie, gdzie kuchnia połączona jest z pokojem dziennym.

Gdy jednak wprowadzenie w życie tych właśnie zasad jest trudne lub zwyczajnie nie ma się za dużo czasu, warto powierzyć to ekspertom od aranżacji – projektant na pewno pomoże!