Choć panuje powszechne przekonanie, że puszczanie muzyki w lokalu publicznym to duże koszty, to warto wiedzieć, że na rynku są rozwiązania, które oferuję muzykę bez opłat na rzecz ZAIKS, STOART, ZPAV czy innych organizacji pobierających opłatą za prawa autorskie. I co godne podkreślenia, jest to usługa całkowicie legalna. Nie polega to na unikaniu płacenia tantiem, kradzieży czy obchodzenia prawa – jest to rozwiązanie całkowicie legalne. Innymi słowy, muzyka bez opłat to po prostu muzyka, którą można puszczać legalnie, bez uiszczania ww. opłat.
Muzykę bez opłat można nabyć w różnych formach: pod postacią płyt CD, w formie plików MP3 lub pod postacią radia internetowego. Jeśli występuje nośnik fizyczny, pobierana jest opłata za jego zakup. Później rozliczenie z dostawcą jest zazwyczaj w formie abonamentu. Rożne są też rodzaje licencji. Muzyka może być dobrana pod kątem albo gatunku samej muzyki albo charakteru lokalu. Na rynku działa sporo firm dostarczających muzykę bez opłat i ich oferty mogą się znacznie między sobą różnić.
Niezależnie od tego, plusem jakim charakteryzuje się muzyka bez opłat jest to, że właściciel lokalu, w którym jest ona puszczana, nie musi się obawiać horrendalnych opłat, które często są nieadekwatne do korzyści, jakie tego typu muzyka daje, oraz do przychodów z prowadzenia lokalu.