Agnieszka / Via Caffe PL
609 745 707 agnieszka@viacaffe.pl

Siła to nie wszystko…

Każdy ma ulubiony smak lodów czy ulubione ciastko. Mówimy po prostu lody a każdy z nas wyobraża sobie zupełnie coś innego. Ale czy można obiektywnie stwierdzić, że najlepsze są malinowe gałki czy orzechowe rożki. Tak samo jest z kawą. I mimo, że każda zawiera zbawienną w swej sile kofeinę i jest to mieszanka z ziaren dwóch tylko gatunków kawowca arabiki i robusty, to każda jest inna.
Trzeba zacząć od krzaczka kawy a właściwie od miejsca, gdzie on rośnie. Warunki klimatyczne w dużym stopniu decydują o bogactwie smaku i aromatu ziaren kawowca. Kawa uprawiana na terenach nizinnych rośnie i dojrzewa szybko nie mając czasu na wytworzenie wszystkich związków organoleptycznych działających na nasze zmysły. Na plantacjach wyżynnych, gdzie klimat jest chłodniejszy i mniej wilgotny, owoce kawy powoli dojrzewają a ziarna stają się bardzo aromatyczne i charakteryzują się pełnym bukietem smakowym. Znaczenie mają także zacienienie i bliskość oceanu, które korzystnie wpływają, na jakość kawy.
Smak i aromat naparu naszej kawy zależy również od metody zbierania owoców kawowca (lepsza ręczna niż mechaniczna), metody pozyskiwania ziaren kawy (metoda mokra – kawa jest subtelniejsza, metoda sucha – kawa mocniejsza i ma więcej kofeiny) oraz od warunków przechowywania i transportu.
To oczywiście nie wszystko, bo jednym z najważniejszych etapów przetwarzania kawy jest jej palenie. Podczas tego procesu uwalniane są olejki aromatyczne, które wpływają na ostateczny smak i zapach kawy. Rozróżniamy kilka etapów prażenia kawy, który odbywa się zazwyczaj w przedziale temperatur 190 do 240 stopni i czasie od 5 do 20 minut:
palenie jasne – ziarna nabierają lekko brązowego koloru i stają się suche a smak kawy jest bardzo delikatny,
– palenie średnie – ziarna stają się ciemniejsze i mają umiarkowany aromat,
– palenie pełne – ziarna nabierają ciemnobrązowej barwy i posiadają intensywny i wyrazisty smak,
– palenie włoskie (etap espresso) – jeden z najtrudniejszych sposobów palenia, ponieważ ziarna palone są do maksymalnej temperatury, ziarna nabierają niemal czarnego koloru, ponieważ palenie trwa aż do momentu, gdy ziarna staną się niemal przepalone. Taka kawa idealnie nadaje się do przygotowywania w ekspresach ciśnieniowych.
I to koniec? O nie. Producenci łączą gatunki arabiki i robusty rosnące w różnych regionach świata tworząc mieszanki kaw o charakterystycznych walorach smakowych, kwasowości, goryczce, gęstości czy zwracając uwagę na tworzenie się charakterystycznej creme na espresso.
Biorąc pod uwagę, jak wiele etapów produkcji dzieli nasionko kawowca od naszej zmysłowej filiżanki kawy nie trudno sobie wyobrazić jak różne aromaty i smaki kaw mamy jeszcze przed sobą do odkrycia… To trochę jak z tymi lodami, dopóki nie spróbujemy różnych smaków nie będziemy wiedzieć, które są tymi ulubionymi.

krzaczek kawy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *