To, że  kawa z kawiarki ma swój niepowtarzalny smak i aromat pewnie nie wielu trzeba przekonywać. Co zrobić jednak by nie zaopatrywać się w kawiarki o różnych pojemnościach a móc rozkoszować się kawą w samotności lub większym gronie przyjaciół? Prostym rozwiązaniem może być reduktor do kawiarek. Najpopularniejszymi i tymi, które przetestowałam są reduktory włoskiej firmy Frabosk, które występują w dwóch rozmiarach. Poniżej garść informacji na temat ich budowy i zasady działania reduktora.

Jakie są rozmiary reduktorów do kawiarek?

Reduktor Frabosk 6/3 umożliwia parzenie kawy o objętości 6 tz. ( z wł. tazza –filiżanka) czyli 6 filiżanek espresso (około 300 – 240 ml) oraz 3 tz. czyli 3 filiżanki espresso ( około 150 – 120 ml naparu).

Reduktor Frabosk 3/1 daje możliwość parzenia kawy o objętości 3 tz. czyli 3 filiżanek espresso (około 150 – 120 ml) oraz 1 tz. czyli 1 filiżanki espresso ( około 50-40 ml naparu).

Wymiary reduktora 6/3 to:
średnica na zewnątrz: 6,6 cm
średnica wewnątrz lejka: 6,2 cm
wysokość części, gdzie sypie się kawę: 3 cm
całkowita wysokość  lejka przy ustawieniu na 6 tz: 8 cm
całkowita wysokość  lejka przy ustawieniu na 6 tz: 7 cm

Wymiary reduktora 3/1 to:
średnica na zewnątrz: 6 cm
średnica wewnątrz lejka: 5,6 cm
wysokość części, gdzie sypie się kawę: 2,3 cm
całkowita wysokość  lejka przy ustawieniu na 3 tz: 6,5 cm
całkowita wysokość  lejka przy ustawieniu na 1 tz: 5,5 cm

Do jakich kawiarek pasuje reduktor Frabosk?

Ze strony włoskiego producenta można się dowiedzieć, że reduktor pasuje  do standardowych kawiarek o pojemności 6 espresso – ten większy i oczywiście mniejszy reduktor sprawdzi się w przypadku kawiarek o pojemności 3 espresso. Z doświadczenia wiem, że sprawdzi się on w przypadku kawiarek włoskich producentów takich jak Bialetti czy Gat. W przypadku tej pierwszej firmy to wypróbowany został na modelu Moka Express 6 i 3 tz, Venus 6 tz, Kitty 6 tz czy Musa 6 tz oraz Dama 3 tz. Jeśli chodzi o firmę Gat to wiem, że z reduktorów mogą z pewnością skorzystać posiadacze modeli  Rossana 6 i 3 tz, czy Pepita 6 i 3 tz.

Wyżej podaję wymiary reduktorów a być może pomogą one ocenić czy dany reduktor będzie pasować do innych, niewymienionych modeli kawiarek 🙂

Ile sypiemy kawy mielonej do reduktora do kawiarki 6/3 i 3/1?

Doświadczalnie, na własnej wadze domowej 🙂 sprawdziłam ile sypie się kawy mielonej do poszczególnych reduktorów.

I tak w przypadku reduktora 6/3 sypiemy maksymalnie około 26 gram kawy mielonej a po redukcji na 3 filiżanki tylko 14 gram kawy.

Mniejszy reduktor w maksymalnym ustawieniu na 3 tz mieści około 15 gram kawy a po redukcji do 1 tz. maksymalnie 8 gram kawy.

Dla orientacji, jedna łyżeczka, ale naprawdę kopiasta to około 6-7 gram kawy mielonej.

Jaka jest budowa reduktora do kawiarki Frabosk?

Reduktor do kawiarki, na pierwszy rzut oka to typowy lejek na kawę mieloną jaki jest w każdej kawiarce. Ma on jednak ruchome sitko, które połączone jest z najwęższą częścią lejka (rurką, która zanurzona jest w wodzie podczas parzenia kawy).  Trzymając za to ujście lejka można przesuwać sitko w górę i w dół. Sitko posiada po bokach dwa malutkie wycięcia, dzięki którym przesuwa się ono wzdłuż prowadnic – takich wypustek znajdujących się na wewnętrznych, bocznych ściankach lejka . Sitko opuszczone na niższy poziom pozwala na wsypanie maksymalnej ilości kawy. Po przesunięciu sitka powyżej prowadnic można je lekko obrócić i dzięki temu zablokować  je na wyższym poziomie, co oczywiście redukuje ilość miejsca na kawę. To, na którym poziomie znajduje się sitko jest również ściśle związana z długością ujścia lejka.

Dzięki ruchomej części sitka łatwo jest również wyczyścić sitko po parzeniu kawy. Wystarczy podnieść je na maksymalny poziom a fusy znajdą się poza lejkiem.

Warto podkreślić również, że reduktor wykonany jest z aluminium.

Jak działa reduktor do kawiarki?

Reduktor 6/3 można zastosować w kawiarkach na 6 tz i zredukować ilość parzonej kawy do 3 tz. Reduktor 3/1 stosujemy oczywiście w kawiarkach o pojemności 3 tz i możemy zredukować ilość parzonej kawy do 1 tz. W kawiarce po prostu zamieniamy oryginalny lejek na odpowiedni reduktor Frabosk – proste 🙂

Działanie reduktora zostało opracowane przez firmę Frabosk a jego unikalne działanie polega na tym, że przy standardowej ilości wody w zbiorniku dolnym kawiarki przez kawę mieloną przechodzi odpowiednia ilość wody – proporcjonalna do ilości kawy. Więcej przy maksymalnej objętości lejka i oczywiście mniej przy redukcji jego objętości.

Mogę się domyślać, że dzieje się tak między innymi dzięki regulacji długości lejka, chociaż pewnie wpływ ma również i ilość mielonej kawy czy wysokość ciśnienia powstająca podczas gotowania wody.

Dzięki takiemu działaniu reduktora zaparzona kawa jest zawsze esencjonalna i pyszna.