Oszczędne ogrzewanie podłogowe

0
497
Rate this post

Oszczędne ogrzewanie podłogowe

 

Najlepszym materiałem na ogrzewanie podłogowe są płytki: płytki ceramiczne, albo droższe płytki kamienne. Charakteryzują się one bowiem wysokim współczynnikiem ciepła i mają dużą bezwładność cieplną, co jest niezwykle ważne, gdy jest podłoga ogrzewana. Nie kurczą się pod wpływem wysokiej temperatury, nie wypaczają. Drewno może się wypaczać. Czy to oznacza, że podłoga drewniana nie może być ogrzewana? Sprawdźmy.

Coraz więcej osób, które budują projekty domów jednorodzinnych docenia walory ciepłej podłogi. Także właściciele nowoczesnych mieszkań inwestują w ogrzewanie podłogowe. Temperatura w pokoju, w którym zastosowana jest podłogówka, jest równomiernie rozłożona po całej powierzchni. Zdecydowaną zaletą tego rozwiązania jest także to, że wystrój wnętrz jest łatwiejszy ? nie musimy szukać miejsca na grzejnik ? stanowi go cała posadzka.

Również projekty łazienek często przewidują ogrzewanie podłogowe. Wychodzenie z wanny czy spod prysznica na ciepłą posadzkę z płytek jest zdecydowanie komfortowe.
ogrzewanie podlogowe Oszczędne ogrzewanie podłogowe

Oszczędne ogrzewanie podłogowe

Zastanawiając się jednak na tym, jak urządzić salon, niechętnie dopuszczamy do siebie myśl o płytkach na podłodze w pokoju dziennym. Bardziej zależy nam, aby była tam podłoga drewniana, czy jednak możemy wtedy zamontować ogrzewanie? Tak, ale tylko wtedy jeśli wybierzemy odpowiednie gatunki drewna, a podłoga ciepła zostanie wykonana odpowiednio z zaproponowaną przez architekta technologią.

Wykańczanie wnętrz w drewnie jest niezwykle modne, musimy jednak pamiętać, że drewno jest doskonałym izolatorem ciepła. Aby przez drewnianą podłogę przechodziło ciepło do wnętrza, deski podłogowe nie mogą być grubsze niż 1,5 cm.

Podłoga drewniana musi być odporna na wysoką temperaturę, w przeciwnym razie deski będą się wypaczać i kurczyć. Remont podłogi drewnianej wymaga naprawdę sporo wysiłku, o kosztach nie wspominając, dlatego jeśli domy jednorodzinne czy mieszkania chcemy wyposażyć w podłogówkę, stosować możemy tylko odporne gatunki drewna egzotycznego.

Mają one bardzo wysoki współczynnik przewodzenia ciepła a niski współczynnik skurczu, w przeciwieństwie do rodzimych, choć znacznie tańszych, gatunków drewna.

Jeżeli kładziemy drewno na podłogę ogrzewaną to nie najlepszym rozwiązaniem jest drewno lite, chyba że równomiernie rozłoży się elementy grzewcze pod podłogą, bez tzw. stref brzegowych, co pozwoli na uniknięcie niekorzystnych różnic w temperaturze. Dużo prostszym i lepszym rozwiązaniem okazują się więc deski warstwowe.

Drewniana podłoga musi być odpowiednio zabezpieczona i zaimpregnowana. Możemy to uczynić stosując lakier albo olej do drewna. Bez względu na to, który produkt użyjemy, musimy zwrócić uwagę czy nadaje się na ogrzewanie podłogowe ? musi być odporny na wysoką temperaturę.

Aranżacja wnętrza, gdzie zastosowano ogrzewanie podłogi może wydawać się łatwiejsza. Nie ma konieczności montowania grzejników, wystrój wnętrza może więc przewidywać dowolne dekoracje okienne, łącznie z długimi i ciężkimi kotarami, które nie są wskazane, gdy pod oknem znajduje się grzejnik. Możemy również zastosować duże okna, od sufitu do podłogi. Takie przeszklone ściany mają często projekty domów nowoczesnych. Odchodzi wtedy kłopot z pytaniem, gdzie zamontować grzejnik.

Wybierając jednak meble do salonu, musimy pamiętać o kilkucentymetrowych nóżkach, które montujemy pod tak dużymi meblami, jak regał czy kanapa. Leżący bezpośrednio na podłodze tapczan utrudni prawidłową cyrkulację powietrza, a wnętrze nie wypełni się oczekiwaną temperaturą.

Pamiętajmy o tym, żeby poinformować architekta, który wykonuje adaptacje projektu gotowego, o tym, że zdecydowaliśmy się na ogrzewanie podłogowe. Dostosuje on wtedy wysokosć pomieszczeń do grubszej wylewki, którą wymaga wodne ogrzewanie podłogowe. Właśnie z powodu różnicy poziomów, w remontowanych mieszkaniach stosuje się wyłącznie ogrzewanie elektryczne podłogowe, które nie wymaga już tak grubej wylewki.