Jak wykonać podłogę na gruncie?

0
502
hot coffee
Rate this post

Jak wykonać podłogę na gruncie?

 

Domy niepodpiwniczone, z uwagi na niższe nawet o 25% koszty budowy, stawia się dzisiaj dużo częściej niż domy z piwnicą. Zamiast pomieszczeń piwnicznych, wolimy postawić dodatkowy budynek gospodarczy lub wydzielić we wnętrzu pomieszczenie techniczne, które może służyć również jako kotłownia.

Przeglądając projekty domów w internecie, można zauważyć, że domy bez piwnic mają najczęściej przewidzianą podłogę na gruncie z dodatkowo zaprojektowaną izolacją. Dzięki niej ciepło z wnętrza domu nie ucieka do gruntu, a pomieszczenia na parterze ? mimo braku piwnic ? są zabezpieczone przed zimnem od podłoża.

Izolacja podłogi na gruncie zwykle jest wykonana ze styropianu. Nowoczesne domy jednak coraz liczniej prezentują również izolacje keramzytem, choć nadal nie jest on tak popularny, jak płyty styropianowe, a i świadomość budowlańców o tym surowcu jest znacznie mniejsza.
podloga na gruncie Jak wykonać podłogę na gruncie?

Jak wykonać podłogę na gruncie?

Ocieplenie podłogi musi być dostosowane do warunków lokalnych działki. Dlatego najczęściej wykonywane (a raczej opracowane jest na nowo) w czasie, kiedy projekty domów poddane są obowiązkowi adaptacji. Na tym etapie architekt adaptujący dostosowuje projekt domu , ze szczególnie uwzględniając izolacje fundamentów, do warunków i gruntu, i strefy klimatycznej.

Opracowana na nowo izolacja podłogi na gruncie przewiduje zarówno grubość izolacji, jak i zamienne lub takie same materiały izolacyjne.

Izolacja posadzki nie tylko zatrzyma ciepło w domu, ale również ochroni parter przed wilgocią, efektem podnoszących się wód gruntowych. Dodatkowo izolacje zapewniają również komfort akustyczny wnętrza znajdującego się na parterze, tłumiąc drgania.

Podłogi na gruncie, aby spełniały swoją rolę, muszą składać się z 5 warstw. Warstwy podłogi (patrząc od góry) wyglądają następująco:

wylewkaizolacja cieplna
izolacja przeciwwilgociowa
podkład betonowy
podsypka